Szlaki

Szlaki

Co NAS WYRÓŻNIA

For over 55 years, we have gained more experience organizing rafting trips down the Chilko than other local rafting company.

Bezpieczeństwo

Przykładamy dużą uwagę do bezpieczeństwa uczestników

Niesamowite Szlaki

Wybrane przez Nas szlaki, definiuje jedno zdanie "bliskość z naturą"

Opinie Klientów

Wysoka jakość usługi, przekłada się na zadowolenie klienta

Zarezerwuj Teraz

Wybierz dogodny termin i zarezerwuj wyprawę!

Zarezerwuj Teraz

maj 2024
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
niedz.
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Co cię czeka?

Zapraszamy Cię do niezapomnianej przygody na spływie kajakowym rzeką Marózką! To nie tylko wyjątkowa okazja, by oderwać się od codziennego życia i zrelaksować się na świeżym powietrzu, ale także doskonały sposób na odkrycie uroków przyrody i krajobrazu tego magicznego regionu.

Odkryjesz Piękno Przyrody

Malownicze szlaki kajakowe, biegnące przez lasy, zbliżą Cię do natury i pozwolą odetchnąć od codziennych obowiązków

Szkolenie

Nasza wyspecjalizowana kadra, przeszkoli cię jak poruszać się w kajaku

Grupowe Wyprawy

Wyprawy w grupie to zdecydowanie najlepsza zabawa! Posiadamy bardzo dużą ilość kajaków

Parking

Zapewniamy bezpłatny parking dla uczestników.

Restauracja

W odległości 500m od parkingu znajduje się Bar u Szwagra, z regionalnymi potrawami

Ognisko

Na terenie naszego ośrodka możliwe jest udostępnienie miejsca na ognisko

Zapoznaj się z regulaminem

Przed rozpoczęciem spływu kajakowego zapoznaj się z naszym regulaminem.

Rzeka Marózka

Rzeka Marózka, jest lewostronnym dopływem Łyny ma swoje źródła w środkowej części Garbu Lubawskiego. Ma 43 km długości i jest jedną z najpiękniejszych rzek regionu o bardzo płytkiej i przejrzystej wodzie. Marózka przepływa przez dwa duże jeziora. Główny odcinek płynie przez tereny leśne. W wielu miejscach kamienie na dnie, powalone drzewa i szybki nurt tworzą bystrza, co wymaga wprawy od kajakarzy. Na tej trasie są dwie bardzo uciążliwe i długie przenoski.

Pierwszą można pominąć skracając spływ i rozpoczynając go od jeziora Myślice. Druga, w Swaderkach ma około 900 m wzdłuż drogi krajowej nr 58. Z uwagi na prowadzoną tutaj gospodarkę rybacką nie ma możliwości przepłynięcia przez teren gospodarstwa. Rzeka płynie przez teren Mazur i wpada do Łyny w miejscowości Kurki – blisko historycznej granicy pomiędzy Warmią a Mazurami. Szlak kajakowy rzeki Marózki, rozpoczynający się w miejscowości Mielno i kończący się przed Kurkami ma długość około 31 km. Spływ może być kontynuowany rzeką Łyną.

Spływ zaczynamy w miejscowości Swaderki tuż przed mostem przy szosie.  Po przepłynięciu ok. 300 m wpływamy na jezioro Pawlik. Płynąc jego prawą stroną  docieramy do wypływu Marózki z jeziora. Na tym odcinku rzeka ma jeszcze dość spokojny charakter.  Przepływamy pod drewnianą kładką na drodze prowadzącej do Orzechowa. Płynie wśród głębokich wąwozów otoczonych pięknym lasem. Głębokość na całej długości trasy jest raczej niewielka sięgająca często do kolan, co bywa czasami kłopotliwe, przy niższym stanie wody. Dno jest w większości twarde i kamieniste. Na trasie spotkać możemy naturalne przeszkody w postaci powywracanych drzew,  które zmuszają nas niekiedy do wyjścia z kajaka.

Z biegiem rzeka nabiera charakteru i staje się coraz bardziej wartka, momentami ma charakter górski, aby w końcu wyhamować przed ujściem do jeziora Świętego. Ostatni etap spływu pokonujemy jeziorem Świętym. Po przepłynięciu kilkuset metrów ponownie wpływamy w Marózkę, która po kilkuset metrach doprowadza nas do mostu przy drodze krajowej nr 58 niedaleko wsi Kurki, gdzie kończymy nasz spływ. Za mostem mieści się hodowla pstrąga, która uniemożliwia przedostanie się bezpośrednio do Kurek gdzie Marózka wpada do Łyny. Jeśli planujemy spędzić chwilkę np.: robiąc sobie piknik nad wodą bądź, chcąc zażyć kąpieli, dogodne ku temu miejsce znajdziemy na dzikiej plaży na końcu jeziora Świętego. Trafimy tam płynąc prawym brzegiem jeziora. Możemy takie miejsca znaleźć również wcześniej płynąc rzeką. Należy mieć na uwadze, że jezioro Święte jest stosunkowo głębokie, a dno szybko się obniża.

Ten wariant skierowany jest dla ludzi chcących spędzić cały dzień w kajaku. Startujemy z małego jeziorka Myślice położonego około 400 m od stacji PKP w Waplewie. Po zwodowaniu sprzętu kierujemy się na lewo, przepływamy pod mostkiem drogowym i płyniemy uregulowanym kanałem, który po chwili doprowadza nas do naturalnego koryta rzeki. Płyniemy wąską i płytką jeszcze rzeczką pośród mozaiki rozlewisk i lasu dopływając do jeziora Maróz. Rzeka przed tym jeziorem podczas niskich stanów wody momentami utrudnia nam spływ. Dodatkową przeszkodą pojawiającą się podczas trasy są naturalne przeszkody tj. powalone drzewa. Rzeka dogodna do spływu w okresie wiosennym jak również wczesnoletnim. W kulminacji okresu wegetacyjnego, bujnie rozwinięta roślinność często dokucza nam podczas spływu podczas pierwszego kilometra spływu. Po wypłynięciu na jezioro Maróz, po kilkuset metrach na lewym brzegu mijamy ośrodek Wypoczynkowy WDW w Marózie. Znajdziemy tam kąpielisko, jak również położony nieopodal sklep. Płynąc dalej w kierunku północno-wschodnim wąskim gardłem przedostajemy się do nieco większego akwenu, którym kierujemy się w lewo w kierunku północno-wschodnim. Płynąc mijamy wieś Marózek położoną na prawym brzegu, gdzie znajdziemy bazę noclegową, bar i sklep. Udając się dalej dopływamy do linii brzegowej pola namiotowego w Swaderkach położonego na lewym brzegu. Przed nami w oddali rysuje się kształt starego młyna zlokalizowanego w gospodarstwie rybackim w Swaderkach. Tu przy drewnianym pomoście tuż przy wspomnianym gospodarstwie kończymy pierwszy etap. Kilkuset metrowy odcinek zamknięty jest dla ruchu kajakowego z racji wspomnianej hodowli pstrąga. Czekając na przewóz kajaków, możemy skorzystać z gastronomii zlokalizowanej przy gospodarstwie rybackim, jak również na polu namiotowym. Po chwili regeneracji udajemy się na drugi etap trasy.

Płyniemy?